Finance: Slovník pojmů a firmy

Akontace

Pokud plánujete nákup na splátky, setkáte se s akontací = částka, která bývá použita pro první splátku. Často se stává, že tato první splátka nebo akontace je vyšší než následující splátky při vaší půjčce.

Americká hypotéka

Zvláštní druh hypotéky, který se liší od pravé hypotéky tím, že peníze vám poskytnuty nemusí být bezprostředně použity na nákup nemovitosti. Je prakticky na vás, na co peníze použijete. Od klasické půjčky se americká hypotéka liší tím, že musíte zastavit nějakou nemovitost. Peníze můžete využít financování založené – tzn. že nemusíte prokazovat úmysl.

Amortizace

nebo splacení dluhu splátkami, které jste si předem dohodli se společností, která vám peníze poskytla.

Anuitní splátka

nebo pravidelná splátka – její výška zůstává stále stejná – nemění se. Její základ je v splátce jistiny a splátkách úroků.

Banka

nebo společnost, jíž byla udělena licence na bankovnictví. Každá banka ve své primární činnosti shromažďuje volné peněžní prostředky, které samozřejmě dokáže velmi dobře zhodnotit. Nemyslete si však, že by se v bankovním sektoru mohla objevit i každá společnost, která nabízí peníze. Zřízení banky je dlouhodobá záležitost, licenci uděluje stát.

Bonita

nebo možnost, díky kterým jste schopni splácet peníze, které vám byly poskytnuty. Každá společnost má své parametry, díky kterým zjistí, zda vám nakonec peníze poskytne nebo ne. Bonita ve většině případů dokáže rozhodnout o tom, zda vám peníze poskytne.

Celková dlužná částka

celá finanční částka, kterou má dlužník vůči svému věřiteli, nezahrnuje jen půjčené peníze, ale i další poplatky, včetně úroků

Dluh

pohledávka je druh finančního produktu, při kterém vystupují dvě strany – dlužník a věřitel, v mnoha případech je prokázání dluhu ve formě listiny.

Dlužník

člověk, který si půjčil od určitého věřitele finanční prostředky, které později musí začít splácet.

Doba splatnosti

doba, během níž musí být půjčka splacena.

Diskontní úvěr

nejedná se o dlouhodobou půjčku, ale o krátkodobou, kdy banka nabídne odkoupení směnky před uplynutím splatnosti.

Fixace úrokové sazby

její největší využití najdeme u dlouhodobých půjček a zejména u hypoték. Jde o to, že během doby fixace se vám v žádném případě nezmění ani úroková sazba, tedy ani se nezvýší splátka. Dobu fixace si můžete určit na tak dlouhou dobu, jak sami budete chtít. Především se vyplatí tehdy, pokud jste si jisti, že se budou zvyšovat úroky.

Hypotéka

jedná se o typ půjčky, která si vyhrazuje zástavní právo k nemovitosti, proto je také nejčastěji používaná hypotéka na nákup nemovitosti, v některých případech na její rekonstrukci. Banka, která hypotéku poskytuje, vám vyměří cenu nemovitosti, kterou máte v úmyslu zastavit. V případě, že cena zastavené nemovitosti převyšuje částku, kterou požadujete, získáte hypotéku velmi snadno a rychle.

Inkaso

velmi často využívaná služba, kterou poskytují banky. Jedná se o automatický převod z vašeho bankovního účtu na účet společnosti, kam chcete pravidelně peníze posílat. Hlavní výhodou inkasa je ten fakt, že se nemusíte strachovat o pozdní splacení, které by někdy mohlo mít fatální následky.

Konsolidace půjček

v současné době velmi využívána možnost ulevit ekonomicky rodinnému rozpočtu za předpokladu, že máte více půjček. Konsolidace totiž znamená sloučení půjčky do půjčky jedné. Ušetříte tím za vedení, protože jedna půjčka stojí rozhodně méně, než když je máte více, a také si ušetříte spoustu papírování, protože každá další půjčka má naprosto odlišné podmínky – jiné doby splácení apod. Jedna jediná konsolidovaná půjčka se může rozmeniť a vy tak nebudete muset měsíčně splácet tak vysoké částky, což určitě zmírnit ekonomického zatížení domácností.

Kontokorentní úvěr

se poskytuje k běžným účtem v bance. Díky němu máte možnost okamžitě čerpat peníze ze svého účtu – můžete jít tzv. do mínusu. Nevýhodou tohoto typu úvěru je skutečnost, že zde hned platíte úrok – neexistuje žádná bezúročná doba.

Kreditní karta

vám je schopna pomoci v případě, že nemáte dostatečně vysokou hotovost na svém účtu, a přesto byste si chtěli pořídit cokoliv vás jen napadne. Často k takovému typu půjčky banky poskytují na dobu určitou bezúročného období, které je předem určeno. Pozor však na splácení či případů nesplacení úvěru, protože vám mohou být pak účtovány velmi vysoké úroky.

Leasing

velmi často využívaný finanční produkt, zejména při koupi automobilu nebo jiných movitých věcí. Hlavní filozofií leasingu je to, že se majitelem vrácené věci stanete až v tom případě, když veškeré závazky vyrovnáte. Nevýhodou je tedy fakt, kdy při nemusí vrátit hrozí to, že vám bude věc zabavena a propadne i leasingové společnosti.

Lichva

je velmi kontroverzní příklad půjčky, kdy věřitel dlužníkovi účtuje přemrštěné částky za půjčku. Vlastní definice lichvářství je následující – jedná se o závazek nepřiměřený k zisku závazkem získaným. V extrémních případech se může jednat také o půjčky, které jsou úročeny denně obrovskými procenty – v praxi se vám tak může přihodit to, že z malé částky (například několik tisíc) za pár měsíců máte statisícové dluhy.

Nebankovní hypotéka

jak už samotný název napovídá, jedná se o druh hypotéky, kterou poskytují nebankovní společnosti. Počítejte však s vyšším úročením. Viz hypotéka.

Nebankovní subjekt

společnosti, které poskytují půjčky, nemusí mít přímo bankovní licenci. Proto na našem finančním trhu vznikly společnosti, kterým říkáme nebankovní. Většinou mají menší nároky na vyřízení půjčky – jsou vám schopny poskytnout půjčky bez registru ihned, nebo i velmi žádané půjčky bez potvrzení o příjmu.

Neúčelová půjčka

druh půjčky, která se prakticky lze použít pro jakýkoliv záměr, který vás napadne. Nemusíte tedy prokazovat žádný účel. V mnoha případech se poskytne do celkové výše 7000 €, ale samozřejmě nejvíce záleží na dané společnosti, která peníze poskytuje.

Osobní bankrot

velmi krajní případ řešení finančních problémů. Pokud nejste podnikatel a máte více dluhů, můžete požádat o tzv. oddlužení, které může proběhnout dvěma způsoby: 1) – prodáte všechen svůj majetek, 2) – po dobu pěti let budete žít jen z životního minima.

Návrh na takové oddlužení musí být podán písemnou formou na insolventní soud a musí obsahovat seznam majetku i seznam závazků, listiny, které dokazují údaje o příjmech dlužníka a to za poslední tři roky.

p. a.

velmi často používaná zkratka (v úplném podobě vypadá následovně – per annum), která v překladu znamená ročně. Jde o výpočet úrokové sazby na období jednoho roku.

Pojištění

pokud chcete mít klidnější spánek během doby, kdy jste si pořídili jakýkoliv druh půjčky, můžete se pojistit proti smrti, dočasné pracovní neschopnosti, proti ztrátě zaměstnání, proti trvalé invaliditě nebo mnoha jiných nečekaných událostí.

Předčasné splacení úvěru

úvěr nebo půjčku máte samozřejmě možnost splatit ještě před uplynutím předem sjednané doby. Dejte si však pozor, protože často se může stát, že se takové předčasné ukončení smlouvy je zpoplatněno.

Překlenovací úvěr

velmi často se vám může stát, že budete chtít již své vlastní bydlení, ale problém bude to, že nebudete mít dostatek peněz na svém účtu a ani na stavebním spoření nemáte takovou hotovost. Překlenovací úvěr vám v tom pomůže, protože vám zajistit peníze, díky kterým překlenete dobu, kdy vám bude uznán úvěr ze stavebního spoření.

Půjčka

nejčastěji používané slovo ve finančním sektoru, protože po půjčce touží mnoho lidí. Nejčastější úvěr poskytují banky, ale pokud máte nějaké problémy s příjmy nebo pokud nemáte příjmy žádné, pomohou vám nebankovní společnosti, které nemají tak přísné podmínky pro získání půjčky. Osoba věřitele, tedy ten, který půjčuje, poskytne dlužníkovi, tedy žadateli, určitý obnos, který je pak splacen formou úroků. Na žadateli – dlužníkovi je, aby nakonec svůj závazek začal postupně splácet.

Refinancování půjčky

často se vám může stát, že se vám už nezdají poplatky za nějakou půjčku, kterou jste si sjednal už kdysi dávno a banka po vás chce stále větší platby. Z toho důvodu existuje služba refinancování půjčky, což je přechod k jiné společnosti, která vám velmi často nabídne výhodnější podmínky, které se rozhodně budou hodit.

Rejstřík dlužníků

největším postrachem všech těch, kteří si chtějí půjčit určitý obnos, bývá centrální registr dlužníků, což je národní i nadnárodní bankovní i nebankovní informační systém, v němž jsou podrobně uvedeny nesplacené závazky osob ale i ekonomických subjektů. V registru jste vedeni ať už je vaše platební historie pozitivní nebo negativní.

Revolvingový úvěr

podnikatelé někdy nemají jednoduchý život, proto jim i banky snaží vyjít vstříc tím, že jim poskytují revolvingový úvěr, který jim pomáhá v překlenování zúčtovacích období. Jinými slovy je tento typ úvěru – úvěr pro podnikatele.

RPSN

velmi často objevující se zkratka při každé půjčce, o níž se toho však příliš neví. Mnozí však ani netuší, co za zkratku to vlastně před sebou mají. Vězte tedy, že jde o roční procentní sazbu nákladů, což je číslo, které má klientovi pomoci posoudit výhodnost nebo nevýhodnost úvěru, který si plánuje pořídit.

RPSN tedy ve skutečnosti udává procentuální rozdíl z dlužné částky, který spotřebitel nebo dlužník zaplatí za jeden rok v souvislosti se splátkami a dalšími výdaji, které jsou spojeny s čerpáním jeho úvěru.

Ručitel

v případě, že si plánujete vzít úvěr na vyšší částku, budete potřebovat ručitele, což je člověk, který se zaváže k tomu, že splatí dlužnou částku v případě, že dlužník na výzvy nereaguje.

Dejte tedy pozor, komu děláte ručitele, abyste se nakonec nedostali do problémů. V případě, že ručitel závazky vyrovná, má právo od dlužníka požadovat uhrazenou částku.

Splátková společnost

jedná se o nebankovní společnost, která Vám je schopna poskytnout výhodný spotřebitelský úvěr za těch podmínek, že budete souhlasit s vyššími úroky jako je tomu u klasických bankách. Na druhou stranu se můžete těšit na to, že nebudete muset podstoupit náročné vyřizování, které je třeba při klasické půjčce.

Splátkový kalendář

je vám zhotoven při splácení půjček nebo úvěrů – jedná se o harmonogram splátek, abyste věděli, kdy máte platit.

Spolužadatel

osoba, která s vámi žádá o úvěr či jiný finanční produkt, spolužiadajúca osoba s vámi nemusí být v příbuzenském vztahu.

Spotřebitelský úvěr

půjčka sloužící na nákup spotřebního zboží nebo na nákup nemovitostí. V případě, že si sjednáme neúčelový úvěr, tak peníze můžete použít podle svého uvážení prakticky na co jen budete chtít.

Stavební spoření

druh spoření, které má za úkol řešit bytovou problematiku v České republice. Jedna z nejvýhodnějších forem uložení vašich úspor. Spoření je podporováno státem, což z něj dělá velmi zajímavý finanční produkt.

Účelová půjčka

je druhem půjčky, při níž musíte prokázat svůj záměr na co peníze chcete použít. Výhodou této půjčky je to, že vám mohou poskytnout až 30 000 € ..

Úrok

klasická odměna pro instituci nebo osobu, která půjčuje peníze. Samozřejmostí je, že výše úroku závisí na mnoha skutečnostech – větší úroky čekejte spíše u nebankovních společnosti au rizikových půjček. Každá společnost má jiné nároky na výši úvěru.

Úroková míra

jinými slovy bychom také mohli říci úroková sazba. Za dané časové období nám úroková míra uvádí procentní vyjádření zvýšení vypůjčené částky.

Úvěr

finanční produkt, který přivádí do vztahu věřitele na jedné straně a dlužníka na straně druhé. Můžete na něj narazit při bankovních i nebankovních společnostech, které půjčují peníze. Vždy je však třeba počítat s určitým úrokem.

Úvěrový limit

jedná se o právu danou maximální výši úvěru, kterou schválil věřitel.

Věřitel

osoba, která půjčuje dlužníkovi dohodnutou částku ve formě půjčky nebo úvěru. Samozřejmostí je, že věřitel požaduje od dlužníka následné splácení částky, která je zvýšená o úrok.

Vinkulace

jedná se o zastavení pohledávek, které vznikly pojištěnému vůči jeho pojišťovně. Tato událost může vzniknout z důvodu vzniku pojistné události, která je kryta ve prospěch banky. V praxi to tedy znamená, že banka dostane pojistné plnění v tom případě, že vám půjčila například na domek, který byl zničen povodní nebo jinou přírodní nebo jinou katastrofou.

Zástavce

většinou jde o dlužníka, který dá svému věřiteli určitou cennost do zástavy, po splacení dluhu se pak vlajka opět vrátí původnímu majiteli.

Směnka

ve skutečnosti je to cenný papír, za pomocí kterého má majitel směnky požadovat na dlužníkovi dlužnou částku.

Uložit a sdílet

Okomentovat