Hypotéka – úvěr

Hypotéka

V poslední době stále více lidí využívá možnosti hypoték. Není se čemu divit, nabídky těchto služeb u jednotlivých finančních institucí jsou stále pestřejší, a tak si každý může vybrat právě ten úvěr, který mu nejvíce vyhovuje. Nejčastějším typem hypotéky je tzv. hypotéka účelová. Jedná se o typ dlouhodobého úvěru na vysoké částky určené na financování bydlení. Je běžnou praxí, že dlužník ručí věřiteli právě tou nemovitostí (bytem, domem) na jejíž výstavbu, koupi či rekonstrukci vypůjčené peníze použije. Tento typ úvěru využívají jak mladí lidé, kteří se potřebují postavit na vlastní nohy, tak i ostatní, jejichž příjmy ani našetřené prostředky nestačí na pokrytí investice do bydlení v krátkodobém časovém horizontu.

Jiným typem je hypotéka neúčelová nebo také americká. Hlavní rozdíl oproti běžné účelové hypotéce je v tom, že tento, v naší zemi méně častý typ neslouží primárně k financování bydlení. Dlužník sice ručí opět nemovitostí, půjčku však může využít na libovolný účel. Samozřejmě i tady, stejně jako u ostatních typů úvěrů, platí, že pokud je cíl financování nedůvěryhodný, čímž se zmenšuje šance bezproblémového splácení, finanční instituce vám tuto hypotéku pravděpodobně odmítne poskytnout.
Obecně lze říci, že hypotéky jsou poměrně výhodný způsob, jak si rychle zařídit nové bydlení, pokud nedisponujete velkými finančními prostředky.

Uložit a sdílet

1 reakce to “Hypotéka – úvěr”

 1. Hypoteční úvěry lze členit podle:

  - Dlužníka – tj. úvěry poskytované fyzickým, právnickým osobám nebo orgánům místních samospráv
  - Způsobu refinancování – zde může jít o klasický hypoteční úvěr nebo o úvěr založený na emisi hypotečních zástavních listů (komunální úvěr – komunální dluhopisy)
  - Existence nemovitosti – na existující nemovitost (oprava, rekonstrukce, koupě) nebo výstavbu nové nemovitosti
  - Podle úrokových podmínek
  - Podle podmínek splácení

Okomentovat